Google’dan Yeni Gelişme: Aradığınız Terimle İlgili Sonuçları İyileştiren Klavye Kısayolu

Google arama motoru için yeni klavye kısayolunu yayınladı. Kısayol, yapılan bir arama ile ilgili sonuçları filtreleyerek, arama terimiyle ilgili daha öz sonuçların görüntülenmesini sağlıyor.

Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların arama yaptıktan sonra “/” tuşuna basması gerekiyor.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcılar bundan sonra ufak bir dokunuş ile arama kutusuna geçiş yapabilecekler. Böylelikle yapılan arama sonuçlarıyla ilgili detaylar artırılabilecek ya da kullanıcılar doğrudan yeni arama yapabilecekler.

Masaüstü sürümü için geliştirilen bu özellik, ekranın sol alt kısmında bir uyarı görüp arama kutusuna basmak için bu ibareyi kullanabileceğinizden bahsediyor.

Bu kısayol ile birlikte aranan bir terimle ilgili daha öz ve net sonuçlara ulaşılması hedefleniyor. Özellik şuanda tüm bilgisayarlarda sağlıklı olarak çalışmıyor fakat özellik iyileştirilip tüm bilgisayarlarda kullanılabilir olduğunda bu özelliğin milyonlarca kullanıcı için hayat kurtarıcı olacağını söylemek mümkün!

Clubhouse Benzeri Twitter Spaces, Android Kullanıcılarına Açıldı

iOS kullanıcılarından sonra Android kullanıcıları da Twitter Spaces’ı deneyimleyebilecek. Android kullanıcıları Spaces’ta oluşturulan oturumlara katılıp konuşabilecek. Ancak şu an için kendi oturumlarını oluşturamayacak. 

Twitter dün ses odaklı sohbet odaları Twitter Spaces’ı Android kullanıcılarına açtığını duyurdu. Kasım 2020’de beta sürümünü yayınlayan Twitter Spaces, sınırlı sayıda iOS kullanıcısına açılmıştı. Bundan böyle Android kullanıcıları da Twitter Spaces’ı deneyimleyebilecek.

Clubhouse, Android kullanıcıları için uzun süredir merak konusu. Kullanıcıların, Twitter Spaces ile Clubhouse’a en yakın deneyime erişebileceklerini belirtelim. Android kullanıcıları Spaces’ta oluşturulan oturumlara katılabilecek ve konuşabilecek. Ancak şu an için kendi oturumlarını oluşturamayacak.

Geçtiğimiz ay Twitter Spaces ekibi yine Spaces üzerinden bir toplantı düzenleyerek geri bildirim toplamıştı. Bu toplantı esnasında ekip, Spaces’ın gelecek planlarını aktarırken, Mart ayında Android sürümünün yayına alınacağını açıklamıştı.

Dijitaciler

Yapay Zeka Çok Fazla Baskı Görüyor, Ancak Gezegenin En Zor Sorunlarını Çözecek

Yaklaşık 20 yıl önce Wired dergisinin kurucusu ve en bilge teknolojik prognostikatörlerinden biri olan Kevin Kelly’nin en çok satan yeni kitabı The Inevitable ile başlayalım . Kelly, “Bu, gelecekteki insanların geriye dönüp bakıp ‘Ah o zamanlar hayatta ve iyi olduğum için!’ Diyecekleri an.” Diye yazıyor. “Daha fazla fırsat, daha fazla açılış, daha düşük engel, daha yüksek fayda / risk oranları, daha iyi getiri, daha büyük bir artı ile daha iyi bir zaman hiç olmamıştı. Şu anda, bu dakika. “

2010’ların ortalarında, gezegendeki çoğu insanın hayatını büyük ölçüde iyileştirebilecek ve en zor problemlerimizden bazılarını, hatta iklim değişikliğini bile çözebilecek bir dizi teknolojiye ilk göz atmayı yapıyoruz.

Akıllı telefonlar, sosyal ağlar ve bulut bilişimin hemen hemen aynı anda başladığı 2007 yılından bu yana günlük yaşamın ne kadar değiştiğini bir an için düşünün. Önümüzdeki on yılda, 2017’den 2027’ye kadar yaşayacağımız şey, bu şeyin bir duvar prizi gibi uğultu gibi görünmesini sağlayacak.

Yapay zeka çok fazla kötü baskı alıyor. Evet, ilerlemeyle her zaman olduğu gibi, muhtemelen belirli işleri ve meslekleri ortadan kaldıracak.

Şirketler ve araştırmacılar hayal bile edilemeyecek miktarda veri topluyor. Her cep telefonundaki her işlem, her çevrimiçi işlem, her fabrika makinesinin her hareketi, ayrıca sokak lambalarına, şamandıralara, balinalara ve vücudumuza yerleştirilen sensörlerden gelen girdiler gibi her Google aramasından veya Facebook’tan veri alıyorlar. Yapay zeka, bu verilerden nasıl öğreneceğimizdir – aslında.

Yapay zekanın tüm bu verilere uygulanmasının sonucu, bir Nest akıllı termostattan çok daha derin olacaktır. Yapay zeka, önümüzdeki on yılda kansere nasıl çare bulacağımızdır. Gittikçe daha fazla insan onlara taşındıkça bile yaşanabilir şehirler böyle inşa edeceğiz..

Helsinki’nin Yeni Kütüphanesinde Artık 3D Yazıcılar Var

Finlandiya’da yıllardır en çok beklenen kamu projelerinden biri olan Yeni Merkez Kütüphanesi vatandaşların gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak ve keşfetmek için iddalı bir girişimdir.

Aralık ayı başındaki açılıştan iki gün önce Helsinki’nin yeni merkez kütüphanesi olan Oodi’nin yöneticisi Anna-Maria Soininvaara, yakında halkın kullanımına açık olacak bazı yüksek teknolojili ekipmanların olduğunu belirtti.

Cihazlar, bir lazer kesici, bilgisayarlı nakış makineleri ve ahşabı dijital olarak şekillendirmek için gerekli olan her şeyi sağlıyor. Binanın ikinci katındaki camla çevrili bir alanda, Helsinki sakinleri kişisel elektronik eşyaları, yedek parçaları 3D yazdırarak ve bunları birlikte lehimleyerek onarabilirler.

Fince’de “ode” anlamına gelen Oodi tam olarak normal bir kütüphane değil. Hizmetlerinin genişliği göz önüne alındığında, Oodi’nin sadece bir kütüphane olarak anılmayacağının altını çizmeliyiz.

Buz tabakasıyla kaplı bir gemiye benzeyen üç katlı ahşap, çelik ve cam bir yapı, ekipman dahil 98 milyon avroya (88 milyon sterlin) mal olan yeni bina, dünyanın en çok beklenen kamu projelerinden biri. Bu, dünyadaki en okur yazar ve dijital olarak bilgili uluslardan birinin, nüfusun gelecekteki ihtiyaçları için kütüphaneyi yeniden icat etmeye yönelik iddialı bir girişimidir.