Helsinki’nin Yeni Kütüphanesinde Artık 3D Yazıcılar Var

Finlandiya’da yıllardır en çok beklenen kamu projelerinden biri olan Yeni Merkez Kütüphanesi vatandaşların gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak ve keşfetmek için iddalı bir girişimdir.

Aralık ayı başındaki açılıştan iki gün önce Helsinki’nin yeni merkez kütüphanesi olan Oodi’nin yöneticisi Anna-Maria Soininvaara, yakında halkın kullanımına açık olacak bazı yüksek teknolojili ekipmanların olduğunu belirtti.

Cihazlar, bir lazer kesici, bilgisayarlı nakış makineleri ve ahşabı dijital olarak şekillendirmek için gerekli olan her şeyi sağlıyor. Binanın ikinci katındaki camla çevrili bir alanda, Helsinki sakinleri kişisel elektronik eşyaları, yedek parçaları 3D yazdırarak ve bunları birlikte lehimleyerek onarabilirler.

Fince’de “ode” anlamına gelen Oodi tam olarak normal bir kütüphane değil. Hizmetlerinin genişliği göz önüne alındığında, Oodi’nin sadece bir kütüphane olarak anılmayacağının altını çizmeliyiz.

Buz tabakasıyla kaplı bir gemiye benzeyen üç katlı ahşap, çelik ve cam bir yapı, ekipman dahil 98 milyon avroya (88 milyon sterlin) mal olan yeni bina, dünyanın en çok beklenen kamu projelerinden biri. Bu, dünyadaki en okur yazar ve dijital olarak bilgili uluslardan birinin, nüfusun gelecekteki ihtiyaçları için kütüphaneyi yeniden icat etmeye yönelik iddialı bir girişimidir.