Dijitaciler

Yapay Zeka Çok Fazla Baskı Görüyor, Ancak Gezegenin En Zor Sorunlarını Çözecek

Yaklaşık 20 yıl önce Wired dergisinin kurucusu ve en bilge teknolojik prognostikatörlerinden biri olan Kevin Kelly’nin en çok satan yeni kitabı The Inevitable ile başlayalım . Kelly, “Bu, gelecekteki insanların geriye dönüp bakıp ‘Ah o zamanlar hayatta ve iyi olduğum için!’ Diyecekleri an.” Diye yazıyor. “Daha fazla fırsat, daha fazla açılış, daha düşük engel, daha yüksek fayda / risk oranları, daha iyi getiri, daha büyük bir artı ile daha iyi bir zaman hiç olmamıştı. Şu anda, bu dakika. “

2010’ların ortalarında, gezegendeki çoğu insanın hayatını büyük ölçüde iyileştirebilecek ve en zor problemlerimizden bazılarını, hatta iklim değişikliğini bile çözebilecek bir dizi teknolojiye ilk göz atmayı yapıyoruz.

Akıllı telefonlar, sosyal ağlar ve bulut bilişimin hemen hemen aynı anda başladığı 2007 yılından bu yana günlük yaşamın ne kadar değiştiğini bir an için düşünün. Önümüzdeki on yılda, 2017’den 2027’ye kadar yaşayacağımız şey, bu şeyin bir duvar prizi gibi uğultu gibi görünmesini sağlayacak.

Yapay zeka çok fazla kötü baskı alıyor. Evet, ilerlemeyle her zaman olduğu gibi, muhtemelen belirli işleri ve meslekleri ortadan kaldıracak.

Şirketler ve araştırmacılar hayal bile edilemeyecek miktarda veri topluyor. Her cep telefonundaki her işlem, her çevrimiçi işlem, her fabrika makinesinin her hareketi, ayrıca sokak lambalarına, şamandıralara, balinalara ve vücudumuza yerleştirilen sensörlerden gelen girdiler gibi her Google aramasından veya Facebook’tan veri alıyorlar. Yapay zeka, bu verilerden nasıl öğreneceğimizdir – aslında.

Yapay zekanın tüm bu verilere uygulanmasının sonucu, bir Nest akıllı termostattan çok daha derin olacaktır. Yapay zeka, önümüzdeki on yılda kansere nasıl çare bulacağımızdır. Gittikçe daha fazla insan onlara taşındıkça bile yaşanabilir şehirler böyle inşa edeceğiz..