Instagram’da hashtag kullanımı (konu etiketi) sosyal medya platformlarında, gönderinin açıklama kısmına eklenebilen ve o “hashtag” ile ilgili tüm gönderileri görebilmemize imkan sağlamaktadır. Örneğin #instagram etiketine dokunduğumuz zaman tüm #instagram etiketli içerikleri görebileceğimiz bir filtreleme şekli diyebiliriz.

Dijital pazarlamacılar için Instagram’da hashtag kullanımı son derece önemlidir çünkü potansiyel müşteriler, ilgili markayı bu konu etiketlerinden keşfedebilir ve bilgi sahibi olabilirler.

TechCrunch‘da yazılan bir habere göre, henüz piyasaya sürülmeyen bu yeni özellik; Add Hashtags bölümüdür. Add Hashtag özelliği ile hit almayan etiketler, daha çok kullanıcı tarafından hit alabilir. Bu da algoritmaların değişmesine ve Keşfet’in daha da farklı içerikleri göstermesine neden olacaktır.

Instagram’da hashtag kullanımı için gerekli bazı kuralları vardır bunlar ise;

  1. Profilin gizli olmaması
  2. Bir gönderide en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz.
  3. Kullanıcılar sadece kendi gönderilerine etiket ekleyebilir.

Influencer Marketing‘de yayımlanan bir habere göre, en az bir hashtag içeren mesajların; ortalamaya göre %12,6 daha fazla etkileşim aldığı bilinmektedir. Fakat arada çok ince bir çizgi vardır, “alakasız hashtag” kullanımının bir değeri olmadığı gibi aksine markaya zarar da verebilir. Sistem bu alakasız hashtagleri spam olarak algılamaktadır ve shadowban (engelleme) alabilirsiniz.

Instagram’da Hashtag Türleri

1.Görünümleri Artırmak içim Popüler Hashtagler Kullanmak

Instagram’da yapılan son değişikliklere göre, kullanıcıların bu popüler hashtagleri kullanmaları erişimi artırıyor ve seçili hashtagleri takip etmeye olanak sağlıyor.

Instagramda-Hashtag Kullanımı

Bu etiketi takip eden kullanıcılar, sizin içeriğinizi gördüğü zaman benzer içerikleri görme umuduyla sizi takip etmek isteyebilir. Tekrar hatırlatmakta yarar var, alakasız hashtagler asla tercih edilmemelidir, popüler olsa bile.

2. İdeal Hedef Kitle için Spesifik Hashtagler Kullanmak

Hit performansı düşük olan fakat kullanıcıların %100 ilgisini çeken hashtag kullanmak da bir stratejidir. Konu etiketiyle son derece alakalı olması sizi daha yakından takip edebileceği ve ilgileneceği kullanıcılara ulaşmak, küçük ölçekli markaların potansiyel müşterilerini bulma noktasında fayda sağlayacaktır.

Doğum Fotoğrafçısı arayan bir ebeveyn, Ankara’da ikamet ediyorsa #dogumfotografcisiankara konu etiketine bakarak bilgi sahibi olmak isteyebilir. Böylelikle hashtag kullanan fotoğrafçılar izlenerek yüksek ihtimalle bir süre sonra ikna ediciliği en yüksek kişi de bu işi alacaktır.

Instagramda-hashtag-kullanımı

Sonuç olarak, Instagram’da hashtag kullanımı son derece etkili bir pazarlama yöntemidir. Organik olarak kendinizi anlatmanıza ve sosyal medyayı verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

 

CEVABINI YAZ

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz