Facebook’un dünya genelinde aylık 2,38 milyar aktif kullanıcısı var ve bu rakamlar her ay şaşırtıcı bir şekilde artmaya devam ediyor. Yüz milyonlarca aktif kullanıcısı olan Twitter, en yüksek katılım oranlarından birini sunuyor.  Facebook’a ait bir platform olan ve dünya çapında bir milyar kullanıcıya ve en yüksek kullanıcı katılım oranlarına sahip bir platform olan İnstagram var. Bugün interneti kullanan hemen hemen herkesin bir veya daha fazla sosyal medya hesabı var.

Bir işletme olarak, ivme kazanmak, hedef kitlenizle etkileşimde bulunmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için yalnızca sosyal medya hesabınıza düzenli olarak yayın yapmak yetmiyor.

İş hedeflerinize ulaşmak için başarılı bir sosyal medya pazarlama (SMM) uzmanından yardım almak önemlidir. Birbirine karşı rekabet eden çok sayıda ajansla, işler sizin için biraz karmaşık olabilir. İşte güvenilir bir sosyal medya uzmanı seçmek için atabileceğiniz 8 basit adım.

 1. Hedeflerinizi tanımlayın

Güvenilir bir sosyal medya pazarlama (SMM) uzmanı seçmenin ilk adımı, hedeflerinizi belirlemekle başlamaktır. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak hedeflerinizi belirleyebilir ve tanımlayabilirsiniz:

Pazarlama İhtiyaçları : Pazarlama gereksinimlerinizi göz önünde bulundurun ve Sosyal medya uzmanın sağlaması gereken hizmetlerin bir listesini oluşturun.

Pazarlama Hedefleri : Bu ihtiyaçlara dayanarak, her pazarlama faaliyetinin hedeflerini belirleyin. Bu hedefler markalaşma, farkındalık, potansiyel müşteriler, trafik, satışlar ve indirmeler olabilir.

Uzman Türleri : İş hedeflerinize uygun bir sosyal medya uzmanı arayın.

Hedeflerinizi belirlerken, bilgi ve sosyal medya yönetimi anlayışınızı geliştirmek de önemlidir. Örneğin, burada Facebook Reklamları yönetimine ilişkin bazı önemli bilgiler edinebilirsiniz. 

 1. Ulaşmak istediğiniz pazarı tanımlayın

Doğru uzmanı seçerken pazarınızı tanımlamanız önemlidir. Yerel veya küresel pazara ulaşmak isteyebilirsiniz. Hedef kitlenin seçilmesi, doğru uzmanın belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Örneğin, birçok sosyal medya uzmanı zaman ve kaynaklarını müşterinin hedef kitlesini anlamak için harcar. Hem küresel hem de yerel pazarı hedefleme konusunda uzmanlaşmış kişiler var ve sadece belirli bir yerel pazara odaklananlar var.

 1. İlişkiyi tanımlayın

Sosyal medya uzmanı ile çalışmak istediğinizde, onlarla kurmak istediğiniz ilişkinin niteliğini göz önünde bulundurmalısınız. Fikir ve değerlerin uyuşup uyuşmadığını belirlemek ve anlamak için biraz zaman harcamalısınız.

Bir iş ilişkisine girmeden önce onlar hakkında gerekli tüm bilgileri edinin. Uzman hakkında bilgi edinmeniz gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Hesap verebilirlik
 • Zamanında geribildirim
 • İhtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi anlama
 • işinizde uzmanlaşma

Web sitelerini ve sosyal medya varlıklarını ve etkilerini kontrol etmeleri önerilir. Portföylerini ve müşterilerinin hedeflerine ulaşmalarında ne kadar başarılı olduklarını kontrol edin.

 1. Birden Çok İlgi Çekici İfade Edinme

Yukarıda belirtilen faktörlere dayanarak farklı uzmanı değerlendirmekle birlikte, birden fazla Sosyal medya uzmanının fikirlerini almalısınız. Bu size doğru seçimi yapmadan önce farklı kişileri değerlendirme fırsatı verecektir.

 1. Yaratıcılık

Zamanını ve kaynaklarını en son teknolojilere harcayan bir uzman aramak da önemlidir. Örneğin, birçok dijital pazarlama uzmanı, hedef kitleyi daha etkili bir şekilde incelemek ve müşterilerine daha etkili sonuçlar sunmak için en son  teknolojileri kullanmaktadır.

 1. Web Sitelerini Kontrol Edin

Farklı uzmanları değerlendirirken tüm araştırmaları kendiniz yapacak olsanız da, listedeki her uzmanın geçmiş ve mevcut müşterilerinin sözlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Basit bir çevrimiçi arama, geçmiş müşterilerin her uzman hakkında yorum bıraktığı web sitelerini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu tür siteler, geçmişteki müşterilerin deneyimleri hakkında değerli bilgiler sağlar. Birçok sıralama ve değerlendirme sitesi var. Arama sıralamalarında görülebilecek Google incelemelerini de göz önünde bulundurmalısınız. Aslında, bir adım daha atabilir ve LinkedIn profillerini kontrol edebilirsiniz. Birkaç profil bulduktan sonra referanslarını kontrol etmeniz yeterli olacaktır. 

 1. Fiyatlarını kontrol edin

Her Sosyal medya uzmanı  bir bütçeye sahip olacak ve aynı zamanda bağlı kalmak istediğiniz sıkı bir bütçeye sahip olmalısınız. Aynı zamanda, kaliteli SMM hizmetlerinin bir bedeli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, kaliteli hizmetler ve rekabetçi fiyatlandırma arasında bir denge sağlamak önemlidir.

Düşük fiyatlı kişilerden kaçının

Daha rekabetçi bir başlangıç ​​ücretiyle müzakere edilebilecek tanınmış kişileri arayın

Birkaç sosyal medya kuruluşunu kısa listeye aldıktan sonra, mevcut sosyal medyanın varlığınız hakkında bir denetim raporu vermelerini istemeniz önerilir. Ayrıca, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için atabilecekleri adımların bir listesini sunabilmelidirler.

 

CEVABINI YAZ

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz