Genel Müdür Yardımcısı Neal Mohan’ın blog gönderisine göre YouTube geçtiğimiz Perşembe günü VidCon etkinliğinde üreticiler için yeni ve genişletilmiş para kazanma seçenekleri olacağını açıkladı.

Genel Müdür Yardımcısı  Neal Mohan’ın blog gönderisine göre YouTube geçtiğimiz Perşembe günü VidCon etkinliğinde üreticiler için yeni ve genişletilmiş para kazanma seçenekleri olacağını açıkladı. Anaheim, California’da düzenlenen etkinlikte açıklanan özelliklerin çoğu, üreticilerin canlı akış ve aboneliklere odaklandığını gösteriyor.

Platform, canlı yayın sırasında izleyicilerin üreticileri desteklediğini göstermek için Süper Etiketler satın alabileceğini belirtti. Gelecek aylarda sunulacak olan animasyonlu etiketler, farklı dillerde sunulacak ve oyun, güzellik ve yiyecek gibi farklı kategoriler temalarına sahip olacak. YouTube bu stratejiyi, canlı akış sırasında takipçilerin mesajlarını eklemek için ödeme yaptığı Süper Chat ve chat gibi araçların oluşturduğu büyüme üzerine inşa etti.

Geçtiğimiz yıl VidCon’da kanal üyeliklerini ilk defa sunduktan sonra YouTube bu hafta düzenlenen etkinlikte, şirketin seviyeler olarak adlandırdığı üyelik aşamalarını tanıttı. Üreticiler, abonelerin yaptığı ödemelere göre farklı seçenekler sunacak şekilde beş farklı fiyat seviyesi belirleyebilecek. Fine Brothers Entertainment şirketinin REACT kanalı, iki yüksek fiyatlı kademe ekleyerek pilot uygulama gerçekleştirdi ve YouTube’un açıklamalarına göre üyelik gelirleri altı kat arttı.

Bilmeniz gerekenler:

Onuncu yılını kutlayan VidCon, üreticiler Gen Z gibi genç izleyici kitlesi başta olmak üzere platformda ana ilgi çeken yapılarak dönüştükçe YouTube için önemli bir sergi alanı haline geldi. Bu kaymaya rağmen, hizmetler Süper Chat gibi canlı akış özellikleri ve üyelik kademeleriyle daha büyük primler sunarak, YouTube’un ana şirketi Google için gelir gücü haline gelen standart dijital video reklam yerleştirmeyi çeşitlendiriyor.

YouTube, Amazon’un Twitch’i gibi büyüyen rakiplerin önünde kalmak istediği için bu gibi hareketler geldi. Twitch daha çok video oyun akışıyla tanınıyor. Ancak genel olarak formatın daha etkileşimli hale gelmesine yardımcı oldu ve pazarlamacılar, yayıncılar ve hatta profesyonel spor liglerinin bile dikkatini çekti.

YouTube’un abonelik ve canlı konuşma araçlarının çoğu Twitch’in sunduklarına benziyor. TechCrunch tarafından belirtildiği gibi Süper Etiketler Twitch’in Bit Emotes olayına benziyor ve akış sağlayanların YouTube’dan önce kalan sponsorlukları var. YouTube’un akış sağlayan rakiplerine benzemek istemesi sonuç veriyor gibi görünüyor.

Mohan gönderisinde “bu yılın başlarında YouTube üreticilerinin Süper Chat, Kanal Üyeliği ve ürünlerden elde ettiği gelir neredeyse sıfır,” dedi. “Bugün ise bu ürünler dünyanın farklı yerlerinde üreticiler için anlamlı sonuçlar üretiyor.”

Mohan, “binlerce kanalın” bu özelliklerle gelirlerini iki katından fazlaya çıkardığını söylese de tam rakamları vermedi. YouTube iki sene önce çıkan Süper Chat özelliğinin yaklaşık 20.000 kanal için en büyük gelir kaynağı olduğunu ve 2018 yılından beri %65 artış gösterdiğini öne sürüyor. YouTube’a göre 90.000’den fazla kanal kullanıcılardan Süper Chat aldı ve bazı akışlar bu özellikten dakika başına $400’dan fazla kazanç elde etti.

Üreticiler marka tanınırlığı üzerinden para kazandığı için ürünler denklemin önemli bir parçası haline geldi ve YouTube alışverişe daha uygun bir ara yüz entegre etti. VidCon’da YouTube, uygun üreticilerin doğrudan satış yapabileceği beş yeni alışveriş partnerini açıkladı: Crowdmade, DFTBA, Fanjoy, Represent ve Rooster Teeth.

YouTube bu yılın başlarında nefret söylemi gibi alanlarda politikaları doğru bir şekilde uygulamadığı için ağır eleştiri oklarına maruz kalsa da gelir açısından üreticileri mutlu etmeye hevesli gibi görünüyor. Diğer şirketler ise üreticilerin hayal kırıklıklarını kullanarak YouTube’un yeteneklerini geçmek için çabalarını arttırdı. Örneğin Facebook, geçmişte YouTube’un odak noktasında olduğu VidCon’da daha fazla varlık göstermeye devam etti.

Bu haftanın başlarında Facebook, etkinliği bir dizi yeni üretici para kazanma özelliklerini göstermek için kullandı. Bazıları sosyal medya devinin YouTube’un en iyi üreticilerini elde etmeyi amaçladığını söylese de bunu Twitch’in çekiciliğinin temelinde yatan öğelere göre bunu yapıyor gibi görünüyor.

CEVABINI YAZ

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz